Portugāles dienvidu pludmalē Portimao 3. un 4. septembrī aizvadītas otrās BeActive Pludmales spēles. Gandrīz 400 dalībnieki no jauna apguva vai atkal izmēģināja 20 dažādas sportiskas aktivitātes, savukārt ģimenes no Eiropas valstīm piedalījās Ģimeņu kausā. Spēles Portugālē ir projekta turpinājums – 23. un 24. jūlijā tās notika Ventspilī, to mērķis ir veicināt aktīvu atpūtu pludmalē.

Latvijas Sporta federāciju padomes (LSFP) un Portugāles Sporta un jaunatnes institūta (Instituto Português do Desporto e Juventude (IPDJ)) organizētajās Pludmales spēlēs ikviens garāmgājējs un atpūtnieks bez maksas varēja izmēģināt pludmales volejbolu vai handbolu, pilates, jogu vai līdzsvara vingrinājumus (body balance) smiltīs, pludmales tenisu vai futbolu. Ģimenēm īpaši piemēroti bija frisbija jeb lidojošā šķīvīša uzdevumi, savukārt par senioriem tika padomāts grupu fitnesa un cīņas sporta aktivitātēs, kas tika pielāgotas viņu spējām. Atlantijas okeāna ūdeņos lielu popularitāti ieguva stāvairēšana (SUP) un kanoe airēšana, peldēšanas izaicinājumi, sērfošanas un bodyboard (ūdens sporta veids, kurā uz īsāka dēļa brauc pa viļņiem uz krastu vai gar to) nodarbības.

Spēļu pirmajā dienā notika Eiropas Ģimeņu kauss, kas pulcēja ģimenes no Portugāles, Itālijas, Maltas, Ungārijas, Grieķijas, Slovēnijas, Turcijas. Pēc iesildīšanās dejas ģimenes devās pildīt 12 uzdevumus, pielietojot sadarbības un komunikācijas spējas, pārbaudīja fizisko izturību un citas prasmes. Martins de Kruss (Martins de Cruz) ģimene no Lisabonas spēlēs piedalījās pirmo reizi un uzrādīja vislabākos rezultātus tieši ūdens uzdevumos: “Mēs ar māsu nodarbojamies ar triatlonu, līdz ar to visi ūdens izaicinājumi mums padevās vislabāk. Taču kopumā patika spēļu dažādība – bija uzdevumi, kas pildāmi ūdenī un smiltīs, varējām izmēģināt dažādas sportiskās aktivitātes.” Komandas kapteinis Andrē Sousa (André Sousa) papildina: “Mūsu ģimene bija orientējusies uz uzvaru, taču ne mazāku gandarījumu sniedza spēļu gars un pozitīvā gaisotne.”

Otrā diena sākās ar 5 km skrējienu, kurā varēja doties arī pastaigas solī individuāli vai kopā ar ģimeni, bet paralēli notika arī pirmās dienas ūdens un pludmales aktivitātes. Arī Paulo Roha (Paulo Rocha), Portugāles Sporta un jaunatnes institūta nodaļas “Sports visiem” vadītājs, skrienot kopā ar dalībniekiem, pauda prieku par to, ka abas dienas lielu interesi varēja vērot tieši no vecākās paaudzes pārstāvjiem: “Izstrādātais Pludmales spēļu modelis ļauj iesaistīties arī senioriem, ģimenēm ar bērniem, cilvēkiem ar kustību un funkcionāliem traucējumiem, kā arī tiem, kuriem nav pieejami sporta klubi vai ir mazāk iespēju sportot.” Viņš skaidro: “Spēļu mērķis ir mainīt izpratni par to, kā ierasts uztvert atpūtu pludmalē – tā nav tikai gulēšana saulē un peldēšanās. Tā ir iespēja pludmales apmeklētājiem uzlabot savu veselību, iekļaujot arī kādas fiziskas nodarbes. Savukārt dažādi pakalpojumu sniedzēji var radīt jaunus piedāvājumus klientiem  ar piemērotu infrastruktūru un patīkamu atmosfēru, vēl vairāk apliecinot, ka sports pludmalē ir veselīgs un patīkams laika pavadīšanas veids.”

2019. gadā LSFP kopā ar septiņām citu valstu sporta organizācijām apvienojās Eiropas Savienības “Erasmus+” projektā, lai meklētu jaunus veidus, kā cilvēkus neatkarīgi no vecuma, veselības iespējām, fiziskās sagatavotības vai prasmēm piesaistīt aktīvam dzīvesveidam, tostarp aktīvai atpūtai pludmalē.  

Plašāk par BeActive Pludmales spēlēm var uzzināt, apmeklējot LSFP un projekta partneru sociālās saziņas vietnes, sekojot mirkļbirkām #BeActiveAtBeach, #BeActive, #LSFP, kā arī vietnē www.pludmalesspeles.lv.

BeActive Beach Games spēles radītas, lai meklētu jaunus veidus, kā cilvēkus neatkarīgi no vecuma, veselības iespējām, fiziskās sagatavotības vai prasmēm piesaistīt aktīvam dzīvesveidam gan dabiskajās, gan mākslīgi (piemēram, pilsētvidē) veidotajās pludmalēs. Sporta spēļu modelis izveidots Erasmus+ projekta ietvaros, Latvijas Sporta federāciju padomei sadarbojoties ar citām Eiropas valstu un starptautiskām sporta organizācijām. Pludmales sporta spēlēs šogad Ventspilī ierodas arī ģimenes un sporta organizāciju pārstāvji no teju desmit citām Eiropas valstīm, lai pludmales sporta kustību paplašinātu arī savās zemēs.