Dāniju un tās galvaspilsētu Kopenhāgenu ieskauj ūdens. Neskatoties uz Skandināvijas īsajām vasarām, pilsētas pludmales un ostas ir daži no populārākajiem atpūtas un vingrošanas punktiem Kopenhāgenā visu gadu. Ziemas peldētāji dodas ledainajā ūdenī gluži kā vikingi aukstākajos mēnešos, un ostas ūdenstilpes, piemēram, Sali Brjogge, parasti ir pārpildītas siltās vasaras dienās.

Vietējie arhitekti un uzņēmēji pēc 2000. gada pārveidoja daudzas ostas un krasta līnijas tuvu pilsētai, lai padarītu tās pievilcīgākas atpūtai. Daļa no dāņu arhitektu darba tiek izmantota kā iedvesma citām Skandināvijas un Ziemeļeiropas valstīm.

Vairāk piemēru no Dānijas varat atrast ISCA MOVEment telpu labo piemēru kolekcijā.

Amageras pludmales parks

Amageras pludmales parks (Amager Strandpark) atrodas uz dienvidiem no Kopenhāgenas, tuvu lidostai un Ēresundas tiltam, kas savieno Dāniju un Zviedriju. Šis parks ir cilvēka radīta oāze gan Kopenhāgenas iedzīvotājiem, gan apmeklētājiem. Senāk Amageras pludmales parka vietā bija purvs, kura krasta līnijas daļu trīsdesmitajos gados pārveidoja par smilšainu pludmali. 2005. gadā šeit izveidoja daudzfunkcionālu pludmales parku, arhitektu firmai Hasløv & Kjærsgaard izprojektējot divu kilometru garu mākslīgo salu un lagūnu, lai radītu vairāk vietas pludmales aktivitātēm. Vasaras laikā pludmalē vienlaicīgi var pulcēties vairāk nekā 70 000 apmeklētāju: visu gadu ūdens tiek izmantots peldēšanai, ziemā – vēja un pūķu sērfošanai, laivošanai, burāšanai un makšķerēšanai. Jūras piekraste ir iecienīta vieta skriešanai, pludmales volejbolam un futbolam, parkūra un izturības treniņiem, skrituļslidošanai, piknikiem un rotaļām.

Dibināts 1934. gadā, 2005. gadā to izstrādāja uzņēmumi Hasløv & Kjærsgaard and Hoffmann/Boskalis JV.
https://www.visitcopenhagen.com/copenhagen/planning/amager-pludmales-parks-gdk414012

Kastrupas jūras baseins

Kastrupas jūras baseins (Kastrup Søbad) ir viens no daudzajiem Ērestādes reģiona arhitektūras dārgumiem Kopenhāgenā. Tā ir ikvienam pieejama āra peldvieta, kas pārveidota no drūmas lauku teritorijas par vienu no visapburošākajiem, atpazīstamākajiem un populārākajiem atpūtas galamērķiem Dānijā. Šī ir arhitektūras pērle, patiesi maģiska vieta, kas piedāvā labas peldēšanas iespējas ar aizsardzību pret vēju. Apmeklētājiem ierīkotas labierīcības un ģērbtuves ar dušām un skapīšiem. Tiem, kuri ir ieinteresēti lēkt ūdenī, baseinā izveidoti divi – trīs un piecus metru augsti – tramplīni. Naktī koka klājā iestrādātie prožektori rada skaistu netieša apgaismojuma efektu pie jūras baseina.

Izstrādājusi Tårnby pašvaldība 2005. gadā.
http://www.landezine.com/index.php/2010/09/the-kastrup-sobad-project/

Sala Brygge Harbour baseini

Sali Brygge Harbour baseini ir viena no populārākajām āra peldvietām Kopenhāgenā, kas ietver četrus publiskos ostas baseinus galvenajā kanālā. Pavisam šeit ir pieci baseini, no kuriem divi ir īpaši pielāgoti bērniem un ūdenslīdējiem. Vasaras laikā glābēji pārbauda arī ūdens kvalitāti un uzrauga iekārtas. Tā vietā, lai imitētu peldvannu iekštelpās, Harbour baseini piedāvā pilsētas ostas ainavu ar piestātnēm, laivu rampām, bojām, rotaļlaukumiem un pontoniem. Pie baseina ir mauriņš, kur var atrast daudz vietas lai sauļotos, piknikiem un bumbu spēlēm. Aukstākajos mēnešos vietējais ziemas peldēšanas klubs izmanto iekārtas.

Izstrādāja Kopenhāgenas pašvaldība 2002. gadā.
http://www.visitcopenhagen.com/copenhagen/islands-brygge-harbour-bath-gdk482346

Kalvebod Brygge vilnis

Par Kalvebod Brygge vilni tiek dēvēts savienojums starp ūdeni un biroju ēkām, kas sniedzas pāri upei. Promenāde sastāv no dažādos līmeņos izbūvētām platformām, kas izvietotas, ņemot vērā vēja ietekmi un saules apgaismojuma potenciālu, lai piesaistītu vietējos iedzīvotājus krasta apmeklēšanai. Modernā atpūtas zona saplūst kopā ar pilsētās esošo infrastruktūru un savienota ar tās pieslēguma tīkliem. Piestātnē nodrošināta elastīga publiskā telpa aktivitāšu rīkošanai, un tā ir ideāli piemērota laivotājiem. Smaiļotājiem šeit izvietota “kajaku viesnīcu” jeb laivu glabātava. Jaunā pilsētiņa ir piemērota pastaigu cienītājiem, burātājiem, riteņbraucējiem, skrituļslidotājiem, peldētājiem un smaiļotājiem, kā arī tūristiem, kuri bauda izcilo skatu pāri ostai.

Izstrādājusi Kopenhāgenas pašvaldība 2014. gadā.
http://www.visitcopenhagen.com/copenhagen/kalvebod-gdk723272

Foto: whitearkitekter.com