Latvijas Florbola savienība (LFS) kopā ar citiem sadarbības partneriem 2019. gada martā aizsākuši labdarības projektu, lai bērnunamos mītošajiem bērniem un jauniešiem sniegtu iespēju piedalīties sporta nodarbībās un apmeklēt dažādus sporta pasākumus. Latvijā  aprūpes iestādēs un krīzes centros uzturas vairāk nekā 800 jauniešu, kuriem bieži līdzās nav atbalstošas ģimenes, lai radītu interesi par sportu. Pavadot laiku kopā ar federācijas klubu jauniešiem, vienaudži no bērnu namiem ne vien attīsta fiziskās spējas, bet arī spēj apliecināt tādas savas īpašības kā drosme, prasme tikt galā ar izaicinājumiem, cīņas spars, kopā gūt prieku un veidot jaunas draudzības. Lai vāktu līdzekļus bērnu iesaistei sportā,  labdarības projektā “Sports vieno” apvienojušies LFS, sabiedriskā labuma organizācija “Taureņa efekts” un federācijas ilglaicīgais partneris – Latvijas pārtikas mazumtirdzniecības zīmols ELVI.

Jaunieši ar kustību traucējumiem bauda #BeActive Beach Games Lucavsalā 
Audzēkņi no ārpusģimeņu iestādēm visā Latvijā pirmoreiz projekta ietvaros ar florbolu iepazinās ELVI Florbola līgas čempionāta finālā aprīlī , kas ir gada gaidītākais florbola pasākums Latvijā. Jaunieši ne tikai noskatījās spēli, bet arī piedalījās ekskursijā “Arēnā Rīga”, baudīja picas un saldumus arēnas aizkulisēs.

Vēlāk, Eiropā pirmajās pludmales spēlēs #BeActive Beach Games, kas augustā notika Lucavsalas pludmalē Rīgā, 30 bērni un jaunieši  no divām ārpusģimeņu iestādēm Rīgā jau piedalījās sacensībās, mērojoties spēkiem gan dažādos florbola normatīvos un stafetēs, gan piedaloties komandu spēlēs.  Dalībnieki sacentās savstarpēji un arī stājoties pretim pieredzējušiem florbolistiem.

Dienas laikā jaunieši parādīja spēcīgu sacensību garu, kas rezultējās gan ar vārtu guvumiem, gan bija par pamatu jauniešu saliedētībai un pozitīvai savstarpējai komunikācijai. Gandarījumu raisīja tas, ka sacensībās aktīvi iesaistījās un augstus sasniegumus guva arī bērnunamos dzīvojošie jaunieši ar kustību traucējumiem. Tas vien pierāda to, ka sports spēj vienot un motivēt ikvienu, kurš to vēlas.

“Sports bērniem un jauniešiem ir nozīmīga dzīves daļa, kas ne vien uztur viņu fizisko formu, bet arī palīdz veidoties personībai. Sports var būt dziedējošs un motivējošs tiem, kuri palikuši bez ģimenes sniegtās drošības sajūtas. Tas palīdz atrast draugus ārpus bērnunama vides, palīdz izlādēt dusmas un netaisnības sajūtu, palīdz attīstīt mērķtiecību un ticību sev.  Tāpēc esmu patiesi gandarīts par šo projektu, kas sniedz šo mērķtiecīgo atbalstu bērniem un jauniešiem, kuriem tas nepieciešams,” uzsver Latvijas Florbola savienības prezidents Ilvis Pētersons.

Lai izdotos, atrod zinošu partneri
Uz abiem pasākumiem audzēkņi tika aicināti, nosūtot uzaicinājum vēstules visām ārpusģimeņu iestādēm Latvijā. Taču projekta viens no būtiskiem izdošanās faktoriem bijusi partneru izvēle – biedrības “Taureņa efekts” vairāku gadu pieredze darbā ar ārpusģimeņu iestādēm Latvijā nodrošinājusi gan to, ka atbalsts jauniešiem ir tāds, kas viņiem svarīgs un nepieciešams, gan arī to, ka sasniegta pareizā auditorija, viņu atsaucība ir liela un  patiesa.

Ne mazāk būtiska ir precīza plānošana pirms katra pasākuma, noskaidrojot dalībnieku vecumu, skaitu, audzēkņu īpašās vajadzības, ja tādas ir, kā arī informāciju par pavadošajām personām. Pludmales spēļu pasākumā tika nodrošināts transports uz un no pasākuma, jo bērniem nebija iespējas tikt līdz norises vietai patstāvīgi.

Rīkojot šādus pasākumus, vienmēr tiek saņemta atgriezeniskā saite, lai novērtētu, kas bijis labs, kādas nianses, iespējams, jāņem vērā nākotnē, īpaši, ja bijuši iesaistīti jaunieši ar speciālajām vajadzībām. Līdzšinējos pasākumos iestāžu vadītāju un pavadošo personu atsauksmes bijušas pozitīvas, augstu novērtējot projekta jēgu un pateicoties par iespēju daudzveidot jauniešu ikdienu.

Projekta mērķis – strādājot kopā, uzlabot ikdienu tiem bērniem un jauniešiem, kuri no viņiem neatkarīgu apstākļu dēļ palikuši bez vecāku aprūpes. Tā ir mūsu visas sabiedrības atbildība palīdzot viņiem iekļauties sabiedrībā, radīt līdzvērtīgas iespējas pilnvērtīgai dzīvei un sajūtu, ka katrs no viņiem var kļūt par čempionu,” uzsver LFS prezidents Ilvis Pētersons.

Sports dodas pie visiem
Projekta “Sports vieno” nākamajā posmā plānoti izbraukumu pasākumi, kuru ietvaros Latvijas Florbola savienības pārstāvji brauks ciemos pie jauniešiem, lai rīkotu sporta dienas iestāžu telpās, jo nereti dažādu iemeslu dēļ daļa bērnu un jauniešu uz pasākumiem vai sacensībām nevar aizbraukt. Izbraukuma pasākumi sniegtu iespēju iesaistīties sporta nodarbībās tiem audzēkņiem, kuriem līdz šīm šādas iespējas nebija.